کتاب بجنورد

سبد خرید

همه دسته بندی ها

برندگان جایزه «فوروارد» معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اییِن پترسون پس از مرگ همسرش، جنی دیکسی، قطعه شعری با نام «مقدار زیادی از هیچ» در رثای او سروده بود.

روزنامه گاردین نوشته است، قطعه «مقدار زیادی از هیچ» برای ادای احترام به جنی دیسکی، داستان‌نویس و روزنامه‌نگار بریتانیایی سروده شده که سال ۲۰۱۶ در سن ۶۸ سالگی بر اثر بیماری سرطان از دنیا رفت.

جنی دیکسی بین آثارش گاهی به وجود همسر شاعرش اشاره کرده و از او به عنوان شاعر کلاسیک رمانتیک یاد کرده بود.

اییِن پترسون گفته است نوشتن این شعر را دو روز قبل از مرگ همسرش شروع کرده و چند روز بعد از مرگ او به اتمام رسانده است.

اندرو مار، رئیس هیئت داوران جایزه فوروارد، شعر پترسون را بی‌باکانه و پیچیده توصیف کرد که خواننده را تکان می‌دهد و او را شوکه می‌کند.

او گفته است: «موضوع پیچیده مرگ، شعر پیچیده‌ای را نیز می‌طلبد؛ اما در عین حال اثر او بسیار ظریف و پویا است که ارزش آن را دارد که بارها خوانده شود. این شعر گوشه‌هایی از زندگی مشترک پترسون با همسر فقیدش را نشان می‌دهد.»

رئیس هیئت داوران جایزه فوروارد اضافه کرد که شعر پترسون به شکلی نیرومند و حرفه‌ای با مخاطب خود ارتباط برقرار می‌کند و می‌تواند الهام‌بخش دیگر شاعران برای پذیرش ریسک‌های بزرگ‌تر در زمینه سرودن شعر باشد.

اییِن پترسون به عنوان برنده بخش گزیده‌ شعر جایزه فوروارد در مراسمی که در تالار جشنواره سلطنتی لندن برگزار شد معرفی و جایزه ۱۰ هزار پوندی برای بهترین مجموعه شعر نیز به سینیاد موریسی، شاعر ایرلندی، برای مجموعه شعر «در تعادل» رسید.

رئیس هیئت داوران این جایزه، مجموعه شعرهای موریسی را زیبا و عاطفی و سرشار از پیچیدگی‌های شگفت توصیف کرد که شعرهایش با مهارت و زبردستی خیره‌کننده‌ای تاریخ، فرهنگ، سیاست و نظریه فمنیسم را پوشش می‌دهد. این مجموعه به بررسی تعادل و یا عدم تعادل در طول تاریخ می‌پردازد.

مایکل لانگلی و امیلی بری، از رقیبان دیگر سینیاد موریسی در این بخش بودند.

در این مراسم همچنین اوشن وونگ، شاعر ویتنامی، برای مجموعه شعر «آسمان شب با زخم‌های خروج» برنده جایزه ۵ هزار پوندی بهترین مجموعه کتاب شعر اول شد. وونگ در دو سالگی از ویتنام به آمریکا مهاجرت کرده بود. مجموعه شعرش همه چیز را از جنگ تا جنسیت در برمی‌گیرد.

وونگ گفته است اگر چه درخانواده‌ای متولد شده که او اولین کسی بوده که خواندن و نوشتن را یاد گرفته اما ادبیات سنتی و شفاهی از همان دوران کودکی از طریق مادربزرگش به او منتقل شده است.

او گفته است نوشتن شعر را پس از مرگ مادربزرگش در سال ۲۰۰۸ شروع کرده است.

رئیس هیئت داوران اثر وونگ را یک صدای جدید خارق‌العاده دانست که دستاوردی بی‌نظیر برای شعر محسوب می‌شود.

از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به کلودیا رانکینه، تد هیوز و کارول ان دافی اشاره کرد.

جایزه ادبی فوروارد برای اولین‌بار سال ۱۹۹۱ با هدف ترغیب و تشویق مخاطبان برای شعرخوانی و معرفی شاعران نوقلم در انگستان و ایرلند راه‌اندازی شد که هر سال سه برنده را در سه بخش بهترین مجموعه شعر، بهترین قطعه شعر و بهترین کتاب شعر اول به مخاطبان معرفی می‌کند.

 

4 دیدگاه در “برندگان جایزه «فوروارد» معرفی شدند

 1. Hello lady or gentleman
  Thank you for caring about me and sending me a message.
  However, considering that our site is a bookstore and cultural product store for all ages, please do not send us this porn email, which is only for those over 18 years of age.
  Please send us messages for all ages from 5 years to 90 years.
    Please, your message should be cultural and moral so that everyone can enjoy it.
  Thank you for seeing us and caring for us.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • خراسان شمالی-بجنورد
 • 058-32721526
 • ketabebojnord@gmail.com
درحال بارگذاری ...